World Cuisine Uncovered

 
Go to the Registration Page
 
FALL 09 class schedule

-Ody Milton-

Class ID: CM 4500
Class Name: Senior Project - Capstone Section: E4
Time: 4:30pm - 7:20 pm
Day(s):Thursday
Room: 202 Building: 2900

Class ID: CM 3319
Class Name: Leadership and Organizational Development
Section: B2
Time: 12:30 - 3:20 pm
Day(s):Tuesday
Room: 154 Building: 2900

Class ID: CUL 1107
Class Name: Safety and Sanitation
Section: B4
Time: 12:30 - 3:20 pm
Day(s):Thursday
Room: 276 Building: 2900

Class ID: CUL 1144
Class Name: Planning and Controlling Costs
Section: E3
Time: 6:00 pm - 8:50 pm
Day(s):Wednesday
Room: 276 Building: 2900

Class ID: CUL 2303
Class Name: Mini Capstone
Section: E2
Time: 4:30 pm - 7:20 pm
Day(s):Tuesday
Room: 202 Building: 2900


-Paul Spooner-

Class ID: CM 4404
Class Name: Quality Service Management
Section: A2
Time: 7:30 - 10:20 am
Day(s):Tuesday
Room: 154 Building: 2900

Class ID: CUL 1117
Class Name: Purchasing and Product ID
Section: B2
Time: 12:30 - 3:20 pm
Day(s):Tuesday
Room: 154 Building: 2900

Class ID: CUL 1144
Class Name: Planning and Controlling Costs
Section: B3
Time: 12:30 - 3:20 pm
Day(s):Wednesday
Room: 276 Building: 2900

Class ID: CUL 1107
Class Name: Safety and Sanitation
Section: A3
Time: 7:30 - 10:20 am
Day(s):Wednesday
Room: 276 Building: 2900

-Mitchell Frieder-

Class ID: CUL 1117
Class Name: Purchasing and Product ID
Section: A3
Time: 7:30 - 10:20 am
Day(s):Wednesday
Room: 227 Building: 2900

Class ID: CUL 1116
Class Name: American Regional Cuisine
Section: B1
Time: 12:30 - 5:20 pm
Day(s):Mon./Tues.
Room: 272 Building: 2900

Class ID: CUL 1117
Class Name: Purchasing and Product ID
Section: B3
Time: 12:30 - 3:20 pm
Day(s):Wednesday
Room: 227 Building: 2900

Class ID: CUL 1116
Class Name: American Regional Cuisine
Section: A1
Time: 7:00 - 11:50 am
Day(s):Mon./Tues.
Room: 272 Building: 2900


-Greg McNally-

Class ID: CUL 2227
Class Name: F and B Operations Mgt.
Section: E4
Time: 6:00 - 8:50 pm
Day(s):Thursday
Room: 154 Building: 2900

Class ID: CUL 1107
Class Name: Safety and Sanitation MQ
Section: MQ
Time: 8:30 - 11:20 am
Day(s):Thurs./ Fri.
Room: 276 Building: 2900

Class ID: CUL 1145
Class Name: Management by Menu
Section: B1
Time: 12:30 - 3:20 pm
Day(s):Monday
Room: 276 Building: 2900

Class ID: CUL 1145
Class Name: Management by Menu
Section: B4
Time: 12:30 - 3:20 pm
Day(s):Thursday
Room: 154 Building: 2900

Class ID: CUL 2239
Class Name: Physiology of Taste and Smell with Chef Bernard
Section: E3
Time: 6:00 - 8:50 pm
Day(s):Wednesday
Room: 154 Building: 2900


-Don Satuloff-

Class ID: CUL 1124
Class Name: Management and Supervision
Section: B4
Time: 12:30 - 3:20 pm
Day(s):Thursday
Room: 227 Building: 2900

Class ID: CUL 1124
Class Name: Management and Supervision
Section: E4
Time: 6:00 - 8:50 pm
Day(s):Thursday
Room: 227 Building: 2900

Class ID: CUL 2302
Class Name: Externship
Section: B2
Time: 12:30 - 1:30 pm
Day(s):Tuesday
Room: 227 Building: 2900

Class ID: CUL 2302
Class Name: Externship
Section: B3
Time: 3:30 - 4:30 pm
Day(s):Tuesday
Room: 227 Building: 2900

Class ID: CM 4400
Class Name: CM Externship
Section: E2
Time: 4:50 - 5:50 pm
Day(s):Tuesday
Room: 227 Building: 2900


-Michele Suh-

Class ID: CUL 1125
Class Name: Intro to Baking MQS
Section: MQ
Time: 12:30 - 5:20 pm
Day(s):Thurs./ Fri.
Room: 221 Building: 2900

Class ID: CUL 1125
Class Name: Intro to Baking
Section: B4
Time: 12:30 - 5:20 pm
Day(s):Thurs./ Fri.
Room: 221 Building: 2900

-Chef Ji-Yeon Kang-

Class ID: CUL1204
Class Name: Advanced Patisserie & Display Cake
Section: E4
Time: 12:30 - 5:20 pm
Day(s):Tues./ Wed.
Room: 273 Building: 2900

Class ID: CUL 1126
Class Name: Intro to Pastry
Section: A4
Time: 7:00-11:50 am
Day(s):Thurs./Fri.
Room: 221 Building: 2900


-Charles Cherentin-

Class ID: CUL 1126
Class Name: Intro to Pastry
Section: E2
Time: 6:00 - 10:50 pm
Day(s):Tues./ Wed.
Room: 221 Building: 2900

Class ID: CUL 1201
Class Name: Artisan Breads
Section: B2
Time: 12:30 - 5:20 pm
Day(s):Tues./ Wed.
Room: 221 Building: 2900

Class ID: CUL 1125
Class Name: Intro to Baking
Section: E1
Time: 6:00 - 10:50 pm
Day(s):Monday
Room: 221 Building: 2900


-David Wechsler-

Class ID: CM 3316
Class Name: Legal Issues and Ethics
Section: E1
Time: 6:00 - 8:50 pm
Day(s):Monday
Room: 154 Building: 2900


-Danny Harold-

Class ID: CUL 1105
Class Name: Concepts and Theories
Section: A3
Time: 7:30 - 10:20 am
Day(s):Wednesday
Room: 154 Building: 2900

Class ID: CUL 1105
Class Name: Concepts and Theories
Section: B3
Time: 12:30 - 3:20 pm
Day(s):Wednesday
Room: 154 Building: 2900


-Carlos Orozco-

Class ID: CUL 2225
Class Name: Latin Cuisine
Section: A4
Time: 7:00 - 11:50 am
Day(s):Thursday
Room: 273 Building: 2900

Class ID: CUL 2225
Class Name: Latin Cuisine
Section: B4
Time: 12:30 - 5:20 pm
Day(s):Thursday
Room: 273 Building: 2900


-Colin Sako-

Class ID: CUL 2214
Class Name: Asian Cuisine
Section: A2
Time: 7:00 - 11:50 am
Day(s):Tuesday
Room: 273 Building: 2900


-Juan Vasquez-


Class ID: CUL 2301
Class Name: A la carte
Section: A2
Time: 8:00 am - 2:50 pm
Day(s):T-W-R
Room: 152 Building: 2900

Class Name: ACF Team Practice
Time: 3:00 pm - 7:00 pm
Day(s):Tuesday
Room: 152 Building: 2900

Class Name: Open Kitchen Practice
Time: 3:00 pm - 7:00 pm
Day(s):Wednesday
Room: 152 Building: 2900


-Alex Rehbinder-

Class ID: CUL 2301
Class Name: MANAGER A la carte
Section: A2
Time: 8:00 am - 2:50 pm
Day(s):T-W-R
Room: 152 Building: 2900

Class ID: CM 4405
Class Name: Senior Culinary Practicum
Section: B1
Time: 2:00-5:50 pm
Day(s):Monday
Room: 152 Building: 2900


-Eda Vesterman-

Class ID: CUL 1105
Class Name: Concepts and Theories
Section: B1
Time: 12:30 - 3:20 pm
Day(s):Monday
Room: 154 Building: 2900

Class ID: CUL 1107
Class Name: Safety and Sanitation
Section: A2
Time: 7:30 - 10:20 am
Day(s):Tuesday
Room: 276 Building: 2900


-Sylvain Rivet-

Class ID: CUL 1143
Class Name: World Cuisine
Section: A1
Time: 7:00 - 11:50 am
Day(s):Monday
Room: 273 Building: 2900

Class ID: CUL 2216
Class Name: Classical European Cuisine
Section: B1
Time: 12:30 - 5:20 pm
Day(s):Monday
Room: 273 Building: 2900


-Daniel Elmaleh-

Class ID: CUL 1108
Class Name: Fundamentals of Classical Techniques
Section: A3
Time: 7:00 - 11:50 am
Day(s):Wed. / Thur.
Room: 272 Building: 2900


-Michael Gillet-

Class ID: CUL 1202
Class Name: European Cakes & Tortes
Section: B1
Time: 12:30 - 5:20 pm
Day(s):Monday
Room: 221 Building: 2900

Class ID: CUL 1125
Class Name: Intro to Baking
Section: A1
Time: 7:00 - 11:50 am
Day(s):Monday
Room: 221 Building: 2900

Class ID: CUL 1126
Class Name: Intro to Pastry
Section: A2
Time: 7:00 - 11:50 am
Day(s):Tues./Wed.
Room: 221 Building: 2900


-A. Dylan Regan-

Class ID: CUL 1108
Class Name: Fundamentals of Classical Techniques
Section: E1
Time: 6:00 - 10:50 pm
Day(s):Mon./ Tues.
Room: 272 Building: 2900

Class ID: CUL 1116
Class Name: American Regional Cuisine
Section: E3
Time: 6:00 - 10:50 pm
Day(s):Wed./Thur.
Room: 272 Building: 2900


-Jeff Haines-

Class ID: CUL 1108
Class Name: Fundamentals of Classical Techniques
Section: B3
Time: 12:30 - 5:20 pm
Day(s):Wed./Thur.
Room: 273 Building: 2900

Class ID: CUL 1146
Class Name: Garde Manger
Section: E1
Time: 6:00 - 10:50 pm
Day(s):Mon./Tues.
Room: 273 Building: 2900

Class ID: CUL 2304
Class Name: Art Culinaire
Section: E3
Time: 6:00 - 10:50 pm
Day(s):Wed./Thur.
Room: 273 Building: 2900

TBU

Class ID: CUL 1260
Class Name: Chocolates and Confections
Section: E4
Time: 6:00 - 10:50 pm
Day(s):Thur./Fri.
Room: 221 Building: 2900
 
Go to the Registration Page